Florida Swimming
Boys Age 17 & 18
500 Yards Freestyle
Short Course Yards (SCY)
Rankings by Career Best We offer two types of swimmer rankings:Current Season and Career Best. The Current Season rankings only include results from swim meets that have occurred between September 1, 2023 and August 31, 2024.The Career Best rankings are based upon career best times for each event. This set of rankings is based upon career best times for the 500 Yards Freestyle. Age is the swimmer's age on 5/6/2024 .
Swimmer
Current Age
Team
Time
Date
Swim Meet
1Ethan Ekk 17 Area Tallahassee Aqua 4:19.35 3/07/24 Florida Swimmin
2TJ Frost 17 Loggerhead Aquatics 4:19.42 3/07/24 Florida Swimmin
3Ryan Erisman 17 Windermere Lakers 4:19.87 12/06/23 Speedo Winter J
4Aidan Siers 18 Unattached 4:25.58 11/10/23 FL FHSAA Class
5Cameron York 17 Area Tallahassee Aqua 4:27.58 3/09/23 Florida Swimmin
6Ryan Turner 18 Highlander Aquatic Cl 4:27.95 3/14/23 NCSA Spring Swi
7Brody Singley 17 Episcopal AmberJax 4:27.99 3/09/23 Florida Swimmin
8Robert Melsom 18 Unattached 4:28.08 11/13/21 FL FHSAA Class
9Nathan Castano 18 Area Tallahassee Aqua 4:28.20 3/07/24 Florida Swimmin
10Nick Fabian 17 T2 Aquatics 4:28.44 3/07/24 Florida Swimmin
11Aidan Clements 18 Academy Aquatic Club 4:29.46 3/07/24 Florida Swimmin
12Xavier Sohovich 17 Bolles School Sharks 4:29.50 3/07/24 Florida Swimmin
13Alston Qin 18 Bolles School Sharks 4:29.88 12/06/23 Speedo Winter J
14Sabian Branch 18 Fast Falcons 4:30.36 3/07/24 Florida Swimmin
15Brandon Gear 17 Planet Swim Aquatics 4:31.09 11/18/23 PSA Turkey Meet
16Joao Lapagesse 18 Academy Aquatic Club 4:31.41 7/22/22 Summer Area 3 C
17Julian Ithier 17 Unattached 4:31.62 11/10/23 FL FHSAA Class
18Landon Kyser 18 Bolles School Sharks 4:32.50 3/07/24 Florida Swimmin
19Henry Shoemaker 17 Sarasota Tsunami Swim 4:33.01 3/07/24 Florida Swimmin
20Alejandro Varon 17 Windermere Lakers 4:34.13 11/30/23 Winter Classic
21Michael Traynor 18 Sarasota Sharks 4:34.61 3/09/23 Florida Swimmin
22Joao da Cruz Guedes 17 Bolles School Sharks 4:34.76 11/30/23 Winter Classic
23Daniel Strumidlo 17 Blue Dolfins 4:35.41 3/07/24 Florida Swimmin
24William Wadsworth 17 Sarasota Sharks 4:35.43 3/09/23 Florida Swimmin
25Toby Schwenk 18 Sarasota Tsunami Swim 4:36.37 3/10/22 Florida Swimmin
26David Melnychuk 17 Sarasota Sharks 4:36.92 12/01/23 Speedo Gator Ho
27Nicholas Cecchi 18 Southwest Stars Swim 4:37.71 1/08/22 TPA TYR Team Ch
28Ethan Bass 17 Area Tallahassee Aqua 4:38.16 3/09/23 Florida Swimmin
29Graham Evans 18 Unattached 4:38.53 11/03/23 FL FHSAA Class
30Tristan Bonnet-Eymard 17 Windermere Lakers 4:38.55 3/07/24 Florida Swimmin
31Owen Kerkezi 17 Planet Swim Aquatics 4:39.03 12/09/22 SC SCSC 7th Ann
32Cameron Watson 17 North Florida Swimmin 4:39.05 11/17/23 RAFC Almost Tur
33Cohen Chiam 17 Bolles School Sharks 4:39.07 3/09/23 Florida Swimmin
34Maddox Mules 18 Unattached 4:39.42 11/10/23 FL FHSAA Class
35Keanu Garnier-Chan 18 Gulf Coast Swim Team 4:40.22 12/01/22 RAFC Winter Cla
36Liam Aleman 18 Gator Swim Club 4:40.36 12/01/23 Speedo Gator Ho
37Daniel Krajewski 17 Sarasota Sharks 4:40.58 3/07/24 Florida Swimmin
38Simeon Prosinski 17 Loggerhead Aquatics 4:40.77 3/07/24 Florida Swimmin
39Ronan Murphy 17 Sarasota Tsunami Swim 4:41.00 3/07/24 Florida Swimmin
40Denis Jones 17 Sarasota Tsunami Swim 4:41.06 11/04/22 FL FHSAA Class
41logan Martin 17 Fast Falcons 4:41.25 3/07/24 Florida Swimmin
42Austin Earle 17 Sarasota Sharks 4:41.39 3/07/24 Florida Swimmin
43Ethan Bass 17 Area Tallahassee Aqua 4:41.43 10/26/22 FL FHSAA Class
44Casey Aten 18 Sarasota Sharks 4:41.57 12/02/21 RAFC Winter Cla
45Jeremiah Goodwin 17 Blue Dolfins 4:41.75 11/30/23 Winter Classic
46Walker Lanoue 17 St. Augustine Cyclone 4:42.25 3/10/22 Florida Swimmin
47Carter Lancaster 17 Carmel Swim Club 4:42.37 11/06/20 IN SSC and Carm
48Alex Primavera 17 Bolles School Sharks 4:42.44 12/01/22 RAFC Winter Cla
49Gavin Peck 18 Academy Aquatic Club 4:43.19 12/02/22 CAT Jingle Bell
50Adam Varga 18 Saint Petersburg Aqua 4:43.32 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
51Luca Simon 18 Sarasota Tsunami Swim 4:43.37 3/11/21 FL Swimming Spr
52Anthony Simmons 17 Piranhas YMCA of the 4:43.55 3/09/23 Florida Swimmin
53Evan Blase 17 Planet Swim Aquatics 4:43.67 11/04/22 FL FHSAA Class
54Owen Williams 17 Bolles School Sharks 4:43.77 10/26/22 FL FHSAA Class
55Hayden Sunman 17 Planet Swim Aquatics 4:43.91 9/24/23 Planet Swim Sea
56Wyatt Porch 17 Bolles School Sharks 4:44.41 3/04/21 Florida Swimmin
57Christian McAuley 17 T2 Aquatics 4:44.51 3/21/24 FGC SCY Senior
58Ethan Brewer 18 Unattached 4:45.76 11/19/22 FL FHSAA Class
59Jayce Masters 18 Indian River Aquatics 4:46.65 2/24/24 Area 6 Spring C
60Seth Tolentino 18 Bolles School Sharks 4:46.79 10/13/23 October Meet
61Will Glaser 17 Unattached 4:47.29 11/10/23 FL FHSAA Class
62Elias Corn 18 Sarasota Tsunami Swim 4:47.34 12/02/22 Gator Holiday C
63Nathan Somers 18 Swim Florida 4:47.35 12/01/22 RAFC Winter Cla
64Cole Haire 18 Episcopal AmberJax 4:47.57 3/09/23 Florida Swimmin
65Ryder Gentry 18 Area Tallahassee Aqua 4:47.74 12/11/20 Florida Virtual
66Oliver Bartolomeo 17 Radiant Aquatics 4:48.52 3/09/23 Florida Swimmin
67Julian Barre 17 Bolles School Sharks 4:48.83 12/03/21 Speedo Holiday
68Dylan Smith 18 Greater Orlando Aquat 4:48.84 11/30/23 Winter Classic
69Arnas Monkelis 17 West Florida Lightnin 4:48.96 12/01/23 Speedo Gator Ho
70Asher Walker 18 South Lake Aquatics C 4:49.13 1/12/24 SE Ralph Crocke
71Henry Vaughn 18 Blue Dolfins 4:49.26 11/10/23 Patriot Aquatic
72John McNamara 17 Bolles School Sharks 4:49.47 2/02/24 Groundhog Day M
73Dylan Cardosi 17 The Berkeley Barracud 4:49.48 3/07/24 Florida Swimmin
74Will Sammy 17 Gator Swim Club 4:49.82 9/09/22 Hydro4 Fall Cla
75Landen Culleton 18 Gator Swim Club 4:50.01 12/01/23 Speedo Gator Ho
76Zach Sargeant 17 Loggerhead Aquatics 4:50.95 3/10/22 Florida Swimmin
77Alex Block 17 Montverde Aquatic Clu 4:51.19 11/12/22 FAST November M
78Tyler King 18 Area Tallahassee Aqua 4:51.38 1/26/24 MAC Crutchfield
79Noah Hall 18 Piranhas YMCA of the 4:51.83 3/09/23 Florida Swimmin
80Alejandro Lopez-Romero 18 Planet Swim Aquatics 4:51.89 3/09/23 Florida Swimmin
81Jace Domster 18 Unattached 4:52.12 11/11/23 FL FHSAA Class
82Zachary Roberts 18 T2 Aquatics 4:52.16 3/09/23 Florida Swimmin
83Dean Batelli 17 Planet Swim Aquatics 4:52.49 2/02/24 Groundhog Day M
84Gunner Williams 18 Unattached 4:52.89 10/30/21 FL FHSAA 1A Reg
85Julian Johnson 17 Blue Dolfins 4:53.10 7/29/23 FL Summer Area
86Peter Wendol 17 Piranhas YMCA of the 4:53.11 3/21/24 Destination Ath
87Robert Trapp 17 Unattached 4:53.12 11/11/23 FL FHSAA Class
88Tyler Henry 18 Unattached 4:53.13 11/11/23 FL FHSAA Class
89William Brockman 17 Saint Petersburg Aqua 4:53.44 12/09/22 HARRY MEISEL WE
90Gleb Bassov 17 Fast Lane Aquatics 4:53.96 9/16/23 PA Fall Invite
91Liam Dean 18 Unattached 4:54.22 11/05/22 FL FHSAA Class
92Zachary Jones 18 Bolles School Sharks 4:54.23 3/11/21 Fl Swimming Spr
93Rory Connelly 17 South Lake Aquatics C 4:54.43 3/30/23 Destination Ath
94Ryan Qu 17 Unattached 4:54.55 9/23/23 FL Pinellas Cou
95Blake Rhodes 17 Unattached 4:54.61 10/24/23 FL FHSAA Class
96Ethan Wang 17 Sarasota Tsunami Swim 4:54.64 12/02/22 Gator Holiday C
97Anthony Simmons 17 Piranhas YMCA of the 4:55.27 3/07/24 Florida Swimmin
98Andrew Caruso 17 Unattached 4:55.31 10/24/23 FL FHSAA Class
99Sander Izzi 17 Greater Tampa Swim As 4:56.05 3/10/22 Florida Swimmin
100Angelo Candelora 17 Unattached 4:56.26 9/18/21 FL 30th Florida
101Tate Lueck 17 Unattached 4:56.60 10/24/23 FL FHSAA Class
102Sebastian Lopez 17 Bolles School Sharks 4:56.99 3/09/23 Florida Swimmin
103Alex Meyers-Labenz 18 Bolles School Sharks 4:57.27 3/11/21 Fl Swimming Spr
104Donovan Vissers 17 Unattached 4:57.52 11/02/23 FG FHSAA Class
105Andrew Beck 18 Unattached 4:57.53 9/30/23 FL Tampa Bay Cl
106Scott Robinson 17 Southwest Stars Swim 4:57.59 12/01/23 Speedo Gator Ho
107Victor Izquierdo 17 Sarasota Sharks 4:57.84 11/11/22 SYS Turkey Meet
108Henry Hazell 17 Treasure Coast Swimmi 4:57.95 12/11/21 FL Harry Meisel
109Lee Volpe 17 Sarasota Sharks 4:58.16 12/01/22 RAFC Winter Cla
110Reef Parman 17 Unattached 4:59.10 11/03/23 FL FHSAA Class
111Jayden Repak 18 The Berkeley Barracud 4:59.50 12/03/21 Jingle Bell Inv
112Maidar Gongor 17 Bolles School Sharks 4:59.65 11/30/23 Winter Classic
113Evan Pelletier 18 Treasure Coast Aquati 4:59.72 1/05/24 Tiger Shark Inv
114James Lindsay 17 Episcopal AmberJax 4:59.84 9/24/22 FL FSPA HS Invi
115Chad Himes 17 Episcopal AmberJax 4:59.98 12/02/22 Gator Holiday C
116Santiago Lara 17 Unattached 5:00.02 9/23/23 FL Lake Brantle
117Joshua Osborne 18 Area Tallahassee Aqua 5:00.28 12/02/22 Gator Holiday C
118Noah Pyle 18 Episcopal AmberJax 5:00.31 12/02/22 Gator Holiday C
119Avery Bumbach 18 Central Florida Marli 5:00.39 2/04/22 HYDRO4 Winter O
120Nathaniel Fentsor 17 Tampa Bay Aquatic Clu 5:00.48 2/23/24 Spring Area 3 C
121Sky Allen 18 Fast Falcons 5:00.71 12/02/22 Gator Holiday C
122Jaxson Brookshier 17 Unattached 5:00.72 9/16/23 FL Record Break
123Nic Scripcariu 17 Unattached 5:00.80 10/30/21 FL FHSAA 1A Reg
124Aidan Strickland 18 Tampa Bay Aquatic Clu 5:00.83 3/09/23 Florida Swimmin
125Eli Giangreco 18 Montverde Aquatic Clu 5:00.99 12/01/23 Speedo Gator Ho
126Sean Vicha 17 The Berkeley Barracud 5:01.13 1/06/23 Winter Training
127Gavin Kirby 18 Cbs Islanders 5:01.34 6/23/23 Area 6 Summer C
128Liam Maloney 18 Tampa Bay Aquatic Clu 5:01.45 11/19/21 FL SPA - PYP NO
129Lucas Spillers 18 Bolles School Sharks 5:02.09 3/11/21 Fl Swimming Spr
130William Struble 17 Swim Melbourne 5:02.13 3/10/22 Florida Swimmin
131Luca Munoz 17 Unattached 5:02.62 9/23/23 FL Lake Brantle
132Jayden Sarmiento 17 Sarasota Sharks 5:03.25 2/24/23 Spring Area 5 C
133Andrew Lindsey 17 Blue Dolfins 5:03.32 3/10/22 Florida Swimmin
134Hayden Lester 17 Titusville Swim Team 5:03.73 2/24/24 Area 6 Spring C
135Jehezkiel Rucker 18 Treasure Coast Aquati 5:03.74 3/09/23 Florida Swimmin
136Zachary Caldwell 17 YMCA of Southwest Flo 5:04.45 3/09/23 Florida Swimmin
137Hanson Higdon 18 Area Tallahassee Aqua 5:04.58 1/24/20 Mac Crutchfield
138Dylan Matthews 18 St. Augustine Cyclone 5:04.74 1/15/22 EAJ Speedo Janu
139Roni Bokkisam 18 Trinity Prep Aquatics 5:05.86 3/11/22 GA Arena Spring
140Brody Metzger 17 Treasure Coast Aquati 5:05.88 11/17/23 NPB Turkey Invi
141Brandon Stebbins 18 South Lake Aquatics C 5:05.92 3/30/23 Destination Ath
142Jeffrey Wolfe 18 Fast Falcons 5:06.06 1/21/23 Polar Bear Plun
143Owen James 18 The Berkeley Barracud 5:06.61 3/09/23 Florida Swimmin
144SEAN Thatavakorn 17 Tampa Y Swimming 5:06.99 12/09/22 HARRY MEISEL WE
145Ethan Ooi 18 Sarasota Sharks 5:07.10 11/11/22 SYS Turkey Meet
146Thomas Austin 17 West Florida Lightnin 5:07.29 3/05/20 Florida Spring
147Jared Semmen 17 Highlander Aquatic Cl 5:07.52 3/05/20 Florida Spring
148Lang Gou 17 Bolles School Sharks 5:07.62 12/04/20 BSS TYR Age Gro
149Egor Kuznetsov 17 T2 Aquatics 5:07.80 1/13/23 T2 Aquatics Nap
150Nicholas Leitheiser 17 Planet Swim Aquatics 5:07.81 1/21/23 Polar Bear Plun
151Gavin Davey 18 T2 Aquatics 5:07.84 3/10/22 Florida Swimmin
152Brock Tanner 18 Blue Dolfins 5:08.16 12/01/22 RAFC Winter Cla
153Ryan Yang 18 Bolles School Sharks 5:08.17 12/01/22 RAFC Winter Cla
154Noah Jones 17 Blue Wave Swimming 5:08.36 11/19/21 RAFC Almost Tur
155Josh Meece 17 Unattached 5:08.76 10/31/23 FL FHSAA Class
156Christian Grden 17 Bolles School Sharks 5:08.92 10/14/22 BSS October Inv
157Stephen Lopez 18 Highlander Aquatic Cl 5:09.13 2/03/23 FL Stanton C Cr
158Ryker Mules 17 Indian River Aquatics 5:09.19 2/02/24 Stanton C. Crai
159Matt Leitheiser 17 Planet Swim Aquatics 5:09.37 1/21/23 Polar Bear Plun
160Max Livingston 18 Unattached 5:09.50 11/02/23 FL FHSAA Class
161Sean Shanahan 18 Piranhas YMCA of the 5:09.72 11/19/21 FL SPA - PYP NO
162Ben Camp 18 Central Florida Marli 5:09.91 2/04/22 HYDRO4 Winter O
163Arshia Taheri 17 Tampa Y Swimming 5:10.08 3/09/23 Florida Swimmin
164Cristian Doan 17 Tampa Y Swimming 5:10.26 8/27/22 Stingrays SCY S
165Rahul Karpur 18 Tampa Elite Aquatics 5:10.28 3/10/22 Florida Swimmin
166Ricardo Figueredo 18 The Berkeley Barracud 5:10.67 12/11/20 HARRY MEISEL CH
167Jack Porter 18 Unattached 5:11.20 11/05/21 FL FHSAA 3A Reg
168Drew Dyett 18 Hydro4 Swimming 5:11.32 1/19/24 SPEEDO CUP CLOS
169Simon Gong 17 Blue Dolfins 5:11.37 2/26/22 FL Swimming Spr
170Luis Guillen 18 Southwest Stars Swim 5:11.43 12/01/22 RAFC Winter Cla
171Nikki Kamalanathan 17 Opelika Swim Team 5:11.49 1/13/23 GPAC Winter Inv
172Carson Feehery 17 T2 Aquatics 5:11.55 1/12/24 T2 Aquatics Nap
173Chaz Schuijt 17 Rocket Swimming 5:11.84 6/23/23 Area 6 Summer C
174Adrian Garcia Flores 18 Southwest Stars Swim 5:11.90 11/13/20 Patriot Aquatic
175Gavin Schumacher 18 Swim Melbourne 5:11.98 12/10/22 Harry Meisel Ch
176Garret McNab 17 Tampa Y Swimming 5:12.06 12/09/22 HARRY MEISEL WE
177Alex Thai 18 Florida Elite Swimmin 5:12.07 2/24/23 Spring Area 3 C
178Austin Earl 17 Trinity Prep Aquatics 5:12.33 11/01/22 FL FHSAA Class
179Christian Magruder 18 Windermere Lakers 5:12.68 11/19/21 RAFC Almost Tur
180Camden Holmes 17 Episcopal AmberJax 5:12.73 12/02/22 Gator Holiday C
181Jorge Guzman 18 Sarasota Sharks 5:12.98 11/11/22 SYS Turkey Meet
182Sam Welch 17 Blue Dolfins 5:13.05 2/24/24 FL Spring Area
183Connor Canfield 18 Tampa Bay Aquatics 5:13.27 2/18/22 15th Annual TBA
184Coby Werner 17 T2 Aquatics 5:13.29 2/24/23 Spring Area 5 C
185Thomas Merchan 18 Montverde Aquatic Clu 5:13.30 12/02/22 Gator Holiday C
186Logan May 17 Sea Dragon Aquatics 5:13.33 3/09/23 Florida Swimmin
187Kj Sherman 18 Unattached 5:13.40 10/15/21 FL LCAC
188Gregory Politis 18 Tampa Bay Aquatic Clu 5:13.79 9/11/20 KAH20 Coach Kel
189Katon Schmidt 18 South Lake Aquatics C 5:14.19 1/12/24 SE Ralph Crocke
190Cruz Helmstetter 17 Sun Coast Swim Team 5:14.34 2/23/24 Spring Area 3 C
191Kenan Smith 18 West Volusia Swim Clu 5:14.35 4/22/23 FL Jolyn Swim C
192Thor Warnken 18 T2 Aquatics 5:14.59 1/14/22 T2 Aquatics Nap
193Kenneth Gonzalez 17 Windermere Lakers 5:14.75 12/03/21 Speedo Holiday
194Nick Marrero 17 Valdosta Aquatics 5:15.20 9/23/22 SPEEDO ALL-AMER
195Kevin Mao 18 United 5:15.32 4/08/23 USC Spring Deve
196Josh Ambrose 17 Piranhas YMCA of the 5:15.45 2/24/23 Spring Area 3 C
197Kevin Liu 17 Bolles School Sharks 5:15.76 2/27/21 Florida Swimmin
198Charlie Wu 18 T2 Aquatics 5:15.83 9/23/23 GCST FALL INVIT
199Sean Vicha 17 The Berkeley Barracud 5:15.85 9/24/21 SPEEDO ALL AMER
200Andrew Han 17 Gator Swim Club 5:15.86 2/24/23 Area 1 & 4 Cham
201Alex Suarez 17 Sarasota Tsunami Swim 5:16.27 2/25/22 Spring Area 5 C
202Braddock Dickey 17 Hardee Swim Associati 5:16.59 11/02/22 FL FHSAA Class
203Gabe Wright 17 Unattached 5:16.99 11/02/23 FL FHSAA Class
204Jonathan Herold 17 Saint Petersburg Aqua 5:17.54 2/24/23 Spring Area 3 C
205Alex Lawson 17 T2 Aquatics 5:17.90 2/24/23 Spring Area 5 C
206Luke Bronson 17 Unattached 5:18.43 10/27/23 FL FHSAA Class
207Noah Landress 18 Unattached 5:18.80 10/27/23 FL FHSAA Class
208Noah Ali 18 Nocatee Bluetide Swim 5:18.94 7/11/21 BSS July Last C
209Gavin Dobson 18 Planet Swim Aquatics 5:19.11 9/17/22 FL 2nd Frank Ho
210Andrew McCarthy 18 Bolles School Sharks 5:19.29 2/02/24 Groundhog Day M
211William Carson 18 Hydro4 Swimming 5:19.36 2/02/24 Hydro4 Arena Wi
212Xavier Washington 18 Fast Falcons 5:19.45 11/12/22 FAST November M
213Nick Barresi 17 Sarasota Sharks 5:19.77 2/23/24 Spring Area 5 C
214Hamza Seliem 17 United 5:19.89 4/13/24 USC Last Chance
215Tony Helmer 17 Unattached 5:19.99 11/03/23 FL FHSAA Class
216Massimo Brunacci 17 Seminole Aquatics 5:20.30 11/12/21 Patriot Aquatic
217Reagan Dunn 17 Sarasota Sharks 5:20.43 11/11/22 SYS Turkey Meet
218Samuel Casadiego 17 Florida Elite Swimmin 5:20.75 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
219Michael Navarro-Lenza 17 Sarasota Tsunami Swim 5:21.28 7/08/22 Summer Area 5 C
220Kieran Henry 17 Unattached 5:21.86 9/16/23 FL Plapp Memori
221Cris Vien 17 Piranhas YMCA of the 5:21.86 2/02/24 FAST February I
222Elijah Noles 17 Tampa Bay Aquatic Clu 5:21.89 2/25/22 Winter Area 3 C
223Luke Van Deusen 18 Bolles School Sharks 5:22.12 11/20/20 FL Bolles Schoo
224Jaxon Brown 17 Martin County Swimmin 5:22.14 1/23/21 TCA Winter Open
225Justin Rieck 17 Sun Coast Swim Team 5:22.58 2/23/24 Spring Area 3 C
226Peter Manelis 18 Fox Chapel Killer Wha 5:22.68 10/30/21 AM Fox Richaghe
227Javier Omana 17 Fast Lane Aquatics 5:23.38 2/25/23 FL Spring Area
228Matt Lambert 17 Sarasota Sharks 5:23.39 11/05/21 SYS Turkey Meet
229Isaac Whitaker 18 Tampa Bay Aquatic Clu 5:23.62 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
230Joseph Parmer 17 Greater Tampa Swim As 5:23.65 12/02/22 CAT Jingle Bell
231Theo Scarpino 17 Dragon Swim Team 5:23.79 7/21/23 Summer Area 3 C
232Fabian Marrero-Jara 17 Planet Swim Aquatics 5:23.89 12/09/22 SC SCSC 7th Ann
233Tyler Ward 17 Tampa Y Swimming 5:24.39 2/23/24 Spring Area 3 C
234Tom Youngblood 18 Blue Dolfins 5:24.43 1/24/20 Mac Crutchfield
235Killian Coy 17 Titusville Swim Team 5:24.46 7/29/23 FL TST v USRP D
236Aaron Shaw 17 Unattached 5:24.53 11/02/23 FL FHSAA Class
237Caleb Laguens 17 Nocatee Bluetide Swim 5:24.87 10/08/21 BSS October Mee
238Nash Fuller 18 Treasure Coast Swimmi 5:25.19 10/15/22 TCSC Fall Invit
239Chase Hartman 18 Pipeline Swimming 5:25.84 12/10/21 HARRY MEISEL WE
240AJ O Farril -laboy 17 Blue Dolfins 5:26.00 1/26/24 MAC Crutchfield
241Mitchell Chao 17 Bolles School Sharks 5:26.17 1/15/21 January LA @ BS
242Wyatt Cook 18 Greater Orlando Aquat 5:26.98 1/14/23 G.O.A.T. TYR T
243Quentin Mootz 18 Celebration Cyclones 5:27.08 1/14/23 G.O.A.T. TYR T
244Maab El Ghissassi 17 Unattached 5:27.17 1/17/20 NI OB Boys Elmi
245Keith Willis 17 Windermere Lakers 5:27.38 1/13/24 G.O.A.T. TYR T
246Michael Kent 18 The Sky Family YMCA H 5:27.44 9/28/19 CCS Fall Classi
247Silas Corchado 17 Kissimmee Swim Associ 5:27.64 10/28/22 FL FHSAA Class
248John Gicking 17 Unattached 5:27.77 10/28/23 FL FHSAA Class
249Keegan Mack 17 Unattached 5:28.14 10/27/23 FL FHSAA Class
250Gabriel Kim-Guisbert 17 Unattached 5:28.42 10/29/21 FL FHSAA 2A Reg
251James Cochran 17 Planet Swim Aquatics 5:28.66 1/21/23 Polar Bear Plun
252Joseph Romeo 17 U.S.R.P. Racers 5:28.99 11/01/22 FL FHSAA Class
253Jack Appleton 18 Lakewood Ranch Swim A 5:29.03 3/30/23 Destination Ath
254Brayden Hunt 17 Titusville Swim Team 5:29.31 1/20/23 TCA Winter Open
255Otto Barroso 17 Montverde Aquatic Clu 5:30.26 11/18/22 RAFC Almost Tur
256Pedro Dotto Cutti 18 Bolles School Sharks 5:30.38 10/14/22 BSS October Inv
257Benson Huntley Jr 18 Riptide Aquatics 5:30.40 11/17/23 FL SPAPYP Novem
258JD Scoular 17 Unattached 5:30.47 11/05/22 FL FHSAA Class
259Ivan Borowiec 18 Academy Aquatic Club 5:30.72 2/26/21 Area 3 Champion
260Nicholas Garvey 17 Bolles School Sharks 5:30.72 10/14/22 BSS October Inv
261Kamen Rangelov 18 Bolles School Sharks 5:31.23 2/07/20 BSS TYR Februar
262Fernando Rodriguez 17 Swim Tampa Aquatics 5:31.25 4/21/23 STA/TEAM Invite
263Joseph Caramato 17 Unattached 5:31.68 2/09/24 CVST Last Chanc
264Adrian Gagliardi 17 Gulf Coast Swim Team 5:32.35 9/23/23 GCST FALL INVIT
265Danzhel Tuliao 17 Patriot Aquatics 5:32.93 2/01/20 February Meet 2
266Gabriel Huajardo-Warthon 17 St. Augustine Cyclone 5:33.55 2/17/24 8th Annual Smal
267Seth Demirtas 17 West Florida Lightnin 5:33.95 2/18/22 15th Annual TBA
268Zach Rice 17 Unattached 5:34.23 10/30/21 FL FHSAA 1A Reg
269Kayden Haxton 17 Piranhas YMCA of the 5:34.42 2/02/24 FAST February I
270Othman Elamrani 18 South Lake Aquatics C 5:34.95 12/12/20 Harry Meisel Ch
271Rj Peck 18 Unattached 5:34.96 10/26/21 FL FHSAA 1A Reg
272Nicolas Velez 17 Blue Wave Swimming 5:35.28 11/15/19 SYS Turkey Meet
273David Chacin 17 Blue Marlins Of Hiale 5:35.43 10/16/21 NMST-BMHG OCTOB
274Marko Butina 17 Unattached 5:35.50 12/01/23 CAT Jingle Bell
275Jack Meyer 17 Tampa Y Swimming 5:35.53 8/26/23 TYR Stingrays S
276Noah Adams 18 Montverde Aquatic Clu 5:35.55 11/10/23 Patriot Aquatic
277t Way 17 Unattached 5:35.60 11/02/23 FL FHSAA Class
278Kaden Danninger 18 Planet Swim Aquatics 5:36.01 11/19/22 FL PSA Turkey M
279Cooper Price 17 Unattached 5:36.76 9/16/23 FL Record Break
280Camden Bates 17 Seminole Aquatics 5:37.18 7/30/22 Area 2 Champion
281Kai Larkin 17 South Lake Aquatics C 5:37.25 3/30/23 Destination Ath
282Matthew Szulga 18 Unattached 5:37.26 10/27/23 FL FHSAA Class
283Max van Alphen 17 Windermere Lakers 5:37.37 10/29/22 FL FHSAA Class
284Jake Hall 17 Sarasota Tsunami Swim 5:37.50 6/24/22 Summer Last Cha
285Cheyne Lee 17 Tampa Y Swimming 5:37.61 12/08/23 HARRY MEISEL WE
286Anthony Suggs 18 Swim Tampa Aquatics 5:38.18 12/01/23 CAT Jingle Bell
287Teddy Vanderbilt 17 Flagler Fluid Swim Cl 5:39.59 2/24/24 Area 1 Spring C
288Ivan Arrindell 17 Makos Aquatics Club o 5:39.90 2/17/24 8th Annual Smal
289Matt Newmarch 17 Indian River Aquatics 5:39.97 4/05/24 GTSA TYR Spring
290PJ Hackett 17 Windermere Lakers 5:40.43 11/17/23 RAFC Almost Tur
291Carter Lambert 18 Wahoos of Jacksonvill 5:40.64 7/29/23 FL Summer Area
292Michael Rafferty 17 Beaches Aquatic Club 5:40.97 10/17/22 FL FHSAA Class
293Federico Restrepo 17 Sarasota Tsunami Swim 5:41.02 1/20/24 Winterfest Swim
294Ward Lyle 17 Loggerhead Aquatics 5:41.05 1/24/21 Kennethh To Gat
295Eric Jurski 17 Montverde Aquatic Clu 5:41.10 11/18/22 RAFC Almost Tur
296Trevor Francis 18 Blue Dolfins 5:41.30 1/24/20 Mac Crutchfield
297Dominick Fede 18 Hydro4 Swimming 5:41.74 9/25/21 Planet Swim Sea
298Dean Carey 17 Fast Falcons 5:42.42 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
299Collin Walker 17 Unattached 5:42.68 11/04/21 FG FHSAA 4A Reg
300Eli Phelps 18 Unattached 5:43.25 10/27/22 FL FHSAA Class
301Ben Macgregor 18 Radiant Aquatics 5:43.52 12/14/19 HARRY MEISEL WE
302Stefan Iltchev 18 Saint Petersburg Aqua 5:43.67 11/20/20 SPA - PYP NOVEM
303Kaden Lim 17 Radiant Aquatics 5:44.10 7/21/23 Summer Area 3 C
304Colin Hao 17 Windermere Lakers 5:44.88 11/18/22 RAFC Almost Tur
305Evan Gardner 18 North Florida Swimmin 5:45.13 10/08/21 BSS October Mee
306Toma Vedder 17 Seminole Aquatics 5:46.19 7/30/22 Area 2 Champion
307Sam Kibogo 17 Bolles School Sharks 5:46.78 2/04/22 BSS February Me
308Alexander Castro 17 Unattached 5:47.29 9/21/23 FL Western Conf
309Ethan Beswetherick 17 West Florida Lightnin 5:47.36 10/13/23 FL WFLA Hallowe
310Trunk Nguyen 17 Tampa Y Swimming 5:47.47 7/21/23 Summer Area 3 C
311Wyatt Pamintuan 18 Blue Dolfins 5:47.76 2/26/22 FL Swimming Spr
312Ryan Kulish 17 Tampa Y Swimming 5:49.86 11/11/22 SYS Turkey Meet
313Owen Wyatt 18 Swim Tampa Aquatics 5:50.08 4/21/23 STA/TEAM Invite
314Khanh Pham 17 Tampa Y Swimming 5:50.32 12/09/22 HARRY MEISEL WE
315Gavin Gumieny 17 Titusville Swim Team 5:51.00 2/26/22 Area 6 Spring C
316Hampton Walker 17 Isle Swim Club 5:51.23 7/31/21 Summer Area 1-4
317Hayden Lourenco 17 United 5:52.10 7/30/22 FL Summer Area
318Luke LaGrone 18 Unattached 5:52.51 10/20/21 FL FHSAA 1A Dis
319Parker Lindsay 17 Hydro4 Swimming 5:52.74 9/03/21 Hydro4 Fall Cla
320Federico Restrepo 17 Sarasota Tsunami Swim 5:53.15 2/03/24 CCS Last Chance
321Brayden Hunt 17 Titusville Swim Team 5:53.35 7/30/22 TST summer invi
322Adrien Steiger 17 Piranhas YMCA of the 5:53.38 2/21/20 Florida YMCA St
323Liam Pfeiffer 18 Tampa Y Swimming 5:53.78 12/08/23 HARRY MEISEL WE
324Ben Brown 17 Bolles School Sharks 5:53.87 11/20/20 FL Bolles Schoo
325Stephen Lybrand 18 Unattached 5:53.99 11/02/23 FL FHSAA Class
326Cole Vanagas 18 Charlotte County Swim 5:54.40 6/24/23 Summer Last Cha
327Zach Johnson 17 Swim Florida 5:54.95 7/08/22 Summer Area 5 C
328James Ozerovitch 17 Celebration Cyclones 5:55.41 1/14/23 G.O.A.T. TYR T
329Theron Kulick 17 Makos Aquatics Club o 5:55.91 11/19/21 GPAC Gravy Bowl
330Andres Luna 18 Blue Wave Swimming 5:55.96 2/07/20 13th Annual Gas
331Jack Birch 17 The Berkeley Barracud 5:56.41 12/09/22 HARRY MEISEL WE
332Nick Radford 18 West Florida Lightnin 5:56.44 12/05/20 SRQ Tsunami 202
333Joey Danninger 18 Planet Swim Aquatics 5:57.35 2/24/24 Area 1 Spring C
334Wilson Baker 18 Patriot Aquatics 5:57.38 10/26/19 NTC Aquatics IM
335Cole Lager 17 Swim Florida 5:57.82 3/24/22 Destination Ath
336Cole Dunsford 17 YMCA of West Central 5:59.00 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
337Cole Marot 17 Ohana Swim Club 5:59.06 11/17/23 RAFC Almost Tur
338Addison Florez 17 Hydro4 Swimming 5:59.06 10/26/22 FL FHSAA Class
339Ford Brewer 18 Swim Melbourne 5:59.12 2/26/22 Area 6 Spring C
340Emiliano Mercado Molina 18 Celebration Cyclones 5:59.38 2/25/23 FL Spring Area
341Joshua Hannemann 17 Cocoa Beach Tsunami S 5:59.46 2/26/21 Area 6 Short Co
342Wyatt Frey 17 Unattached 5:59.61 10/27/23 FG FHSAA Class
343Kolby George 17 Unattached 6:00.03 10/07/23 FL Cape Coast C
344Bryce Thompson 18 YMCA of Florida's Fir 6:00.91 2/04/22 BSS February Me
345Eric Rein 17 Team Velocity 6:01.64 10/26/19 NTC Aquatics IM
346Mason Bartelt 18 Blue Dolfins 6:03.89 2/24/24 FL Spring Area
347Caleb Ayres 17 Bolles School Sharks 6:04.28 10/16/20 Bolles School S
348Caleb Lantzy 17 Radiant Aquatics 6:05.15 12/02/22 CAT Jingle Bell
349Mason Menassa 17 Unattached 6:05.15 10/31/20 FL FHSAA 2A Dis
350Drew Lazar 18 Central Florida Marli 6:06.47 1/11/20 TPA Adidas Tea
351Loris Eolyan 17 Flagler Fluid Swim Cl 6:07.33 1/12/24 FAST Polar Bear
352Kirk Lane 18 Spartan Aquatic Club 6:07.40 7/30/22 FL Summer Area
353Aidan Bizwell 17 Tampa Bay Aquatics 6:07.69 2/17/23 16th Annual TBA
354Jax Esposito 17 Martin County Swimmin 6:07.89 1/06/23 Tiger Shark Inv
355Ben Hoang 17 Central Florida Marli 6:08.72 2/29/20 FL Spring Area
356Alex Mishchenko 18 Radiant Aquatics 6:08.78 12/02/22 CAT Jingle Bell
357Paskal Nedeltchev 17 Fast Falcons 6:09.17 7/29/23 FL Summer Area
358Gavin Krohman 17 Unattached 6:09.25 10/29/21 FL FHSAA 4A Dis
359Gunar Harvey 17 Unattached 6:09.51 10/24/23 FL FHSAA Class
360Ethan Ruperd 18 Charlotte County Swim 6:09.87 2/01/20 Charlotte Count
361Jonah Pollock 18 Unattached 6:10.32 10/17/20 FL Tampa Bay Cl
362Juan-Diego Saenz 17 Blue Dolfins 6:10.65 11/12/21 Patriot Aquatic
363Alejandro O Farril -laboy 17 Blue Dolfins 6:10.98 2/25/23 FL Spring Area
364Ethan Behr 17 Unattached 6:11.05 10/29/21 FL FHSAA 2A Reg
365Sebastian Singleton 17 Unattached 6:11.29 10/29/22 FL FHSAA Class
366Luke Bronner 18 Tampa Y Swimming 6:12.73 7/21/23 Summer Area 3 C
367Blane Bergfeld 17 Wahoos of Jacksonvill 6:13.77 7/29/23 FL Summer Area
368Aron Maloney 17 Streamline Aquatics C 6:14.31 12/07/19 MA STRM Winter
369Joshua Cowley 17 Saint Petersburg Aqua 6:14.78 2/25/22 Winter Area 3 C
370Jordan Eisner 18 Unattached 6:15.39 10/29/21 FL FHSAA 2A Reg
371Thomas Pereira 18 Gator Swim Club 6:15.69 11/03/22 SE FHSAA 2A Reg
372Brenner Mauldin 18 Radiant Aquatics 6:16.63 2/17/23 16th Annual TBA
373Tryce Walker 17 Windermere Lakers 6:17.18 2/24/24 FL Spring Area
374Armando Ehlers 17 Unattached 6:17.52 10/17/23 FL FHSAA Class
375Ethan Taylor 18 Central Florida Marli 6:18.11 10/09/20 Marlin October
376Jasper Anderson 17 Unattached 6:18.66 2/02/24 FAST February I
377Eden Dasouki 17 Unattached 6:19.40 9/16/23 FL Record Break
378James Joyner 18 Unattached 6:22.60 9/23/23 FL TOI @ Indian
379Andres Ordonez 17 Montverde Aquatic Clu 6:24.36 2/07/20 13th Annual Gas
380Elijah Haight 18 Tampa Elite Aquatics 6:24.53 8/28/21 TYR Short Cours
381Will Nelson 17 Tampa Bay Aquatics 6:25.07 2/17/23 16th Annual TBA
382William Hutchison 18 West Volusia Swim Clu 6:25.51 10/26/22 FL FHSAA Class
383Nick Miller 17 Riptide Aquatics 6:27.55 7/22/22 Summer Area 3 C
384Hayden Ball 18 Findlay Area Swim Tea 6:28.32 1/25/20 OH SYL Northwes
385Yimo Wu 18 United 6:28.65 4/08/23 USC Spring Deve
386Gabriel Omana 17 Fast Lane Aquatics 6:28.83 11/15/19 Patriot Aquatic
387Christopher Odonnell 17 Radiant Aquatics 6:29.34 12/02/22 CAT Jingle Bell
388Nathan King 17 West Volusia Swim Clu 6:29.54 6/23/23 Area 6 Summer C
389Sebastian Brites 17 Swim Florida 6:30.58 10/10/20 FL Swim Florida
390Collin Pirner 17 YMCA of Florida's Fir 6:31.69 1/13/24 GA Mark Case Wi
391Kyle Dorn 18 O2 Performance Aquati 6:31.94 2/08/20 NT MARS BB/B/C
392JC Cotton 17 Unattached 6:32.03 10/23/21 FL FHSAA 1A Dis
393Kyle Kwong 17 Unattached 6:33.43 9/16/23 FL Record Break
394Bryce Seoane 18 YMCA of West Central 6:34.01 9/23/23 GCST FALL INVIT
395Tommy Wyman 18 Titusville Swim Team 6:35.71 7/31/21 TST August 2021
396Oliver Grebe 17 Unattached 6:38.74 11/02/23 FL FHSAA Class
397Arion Uruci 17 Piranhas YMCA of the 6:39.80 2/21/20 Florida YMCA St
398Andrew Procell 18 Titusville Swim Team 6:43.70 7/29/23 FL TST v USRP D
399Jake Eisner 18 Hydro4 Swimming 6:43.78 11/20/20 Hydro4 Fall Cla
400Landon Kline 18 Wahoos of Jacksonvill 6:44.00 7/29/23 FL Summer Area
401Tanner Kelly 17 Unattached 6:44.27 10/29/21 FL FHSAA 2A Reg
402Evan Rygiel 17 Florida Elite Swimmin 6:44.82 1/14/23 FE Polar Splash
403Tommy Barden 18 St. Cloud Thunderbolt 6:47.34 12/09/23 FL Harry Meisel
404Brennan Dickey 18 Area Tallahassee Aqua 6:47.93 11/16/19 Fall Developmen
405Hayden Irwin 18 Sarasota Tsunami Swim 6:48.00 2/23/24 Spring Area 5 C
406Kumar Chakraborty 17 Windermere Lakers 6:54.46 2/02/24 FAST February I
407Vincent Schifano 18 Nocatee Bluetide Swim 6:56.72 1/15/22 EAJ Speedo Janu
408Matthew Kelly 17 Ntc Aquatics 6:59.18 10/26/19 NTC Aquatics IM
409Noah Buscemi 18 Carrollwood Village S 7:00.33 10/11/19 Marlins Fall Sw
410Jude Bolton 17 Makos Aquatics Club o 7:03.20 2/12/22 6th Annual Smal
411Deric Lafont 17 Swim Florida 7:03.90 9/17/22 GCST FALL INVIT
412Rohan Pradhan 17 Unattached 7:09.86 10/28/21 FL FHSAA 3A Dis
413Joseph Johnson 17 YMCA of Florida's Fir 7:12.74 2/24/24 Area 1 Spring C
414Landon Howard 17 Unattached 7:17.15 9/11/21 record breaker
415Anthony Aziz 17 YMCA of Central Flori 7:20.97 4/15/23 PA Spring Invit
416Andy Tran 17 Unattached 7:21.47 10/29/21 FL FHSAA 4A Dis
417Marco Guba 17 Swim Florida 7:28.99 12/14/19 CCS Holiday Cla
418Dominic Pizzimenti 18 Indian River Aquatics 7:38.14 2/26/21 Area 6 Short Co
419Sebastian Diaz 17 Unattached 8:13.28 10/29/21 FL FHSAA 4A Dis
Dominate The Competition With The Latest & Greatest Girls' Tech & Training Suits Disclaimer: This Website is not affiliated with USA Swimming nor any Local Swim Committee. The information on this website is not to be viewed as official times nor as official rankings.
While we use reasonable efforts to include the most up to date and accurate information on our website,
we make no representations as to the accuracy, timeliness, or completeness of the information.
The information provided within this website is provided for entertainment purposes only.
The information on this website is not intended to be used in any form as part of a College or University Admission Application