Florida Swimming
Boys Age 13 & 14
1000 Yards Freestyle
9/1/2023 to 8/31/2024
Short Course Yards (SCY)
Rankings by Current Season We offer two types of swimmer rankings:Current Season and Career Best. The Current Season rankings only include results from swim meets that have occurred between September 1, 2023 and August 31, 2024.The Career Best rankings are based upon career best times for each event. This set of rankings is based only upon results from swim meets that have occurred between September 1, 2023 and August 31, 2024. Age is the swimmer's age on the date of the swim meet.
Swimmer
Age at Meet
Team
Time
Date
Swim Meet
1Cobe Hehenberger 14 Saint Petersburg Aqua 9:25.57 2/29/24 Florida Swimmin
2William Shoesmith 14 Bolles School Sharks 9:27.92 2/29/24 FL Spring Age G
3Lincoln Driesse 13 Loggerhead Aquatics 9:38.42 2/29/24 FL Spring Age G
4Liam Schermerhorn 14 Saint Petersburg Aqua 9:40.13 2/29/24 Florida Swimmin
5Daniil Siutsou 14 Sarasota Sharks 9:43.11 2/29/24 Florida Swimmin
6Lupo Sgroi 14 Sarasota Sharks 9:43.47 2/29/24 Florida Swimmin
7Kaden Kiefer 14 Southwest Stars Swim 9:44.01 2/29/24 FL Spring Age G
8Alex Gonzalez 14 Fast Falcons 9:49.37 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
9Kyle Conboy 13 Highlander Aquatic Cl 9:55.90 2/29/24 FL Spring Age G
10Caelan Tracy 13 Highlander Aquatic Cl 9:56.69 2/29/24 FL Spring Age G
11Nicholas Kirby 14 Gulf Coast Swim Team 9:57.30 11/30/23 Winter Classic
12Jake Askey 14 Area Tallahassee Aqua 9:57.68 2/29/24 FL Spring Age G
13Josef Florek 14 Gulf Coast Swim Team 9:59.72 11/30/23 Winter Classic
14Leonardo HO 13 Saint Petersburg Aqua 10:02.21 2/29/24 Florida Swimmin
15Eugene Novak 13 Saint Petersburg Aqua 10:02.43 12/08/23 HARRY MEISEL WE
16Nolan Kurtz 14 Saint Petersburg Aqua 10:03.75 2/29/24 Florida Swimmin
17Thomas Smith 14 Planet Swim Aquatics 10:04.33 12/08/23 SC SCSC Blizzar
18Jaxon Griffin 14 Sarasota Tsunami Swim 10:07.86 2/29/24 Florida Swimmin
19Noah Walker 13 Piranhas YMCA Palm Ha 10:11.02 2/02/24 FAST February I
20Rajko Radakovic 14 Pipeline Swimming 10:16.75 3/07/24 Florida Swimmin
21Connor Smith 14 The Berkeley Barracud 10:17.05 2/09/24 CVST Last Chanc
22Carter Pike 14 Planet Swim Aquatics 10:18.00 2/29/24 FL Spring Age G
23Christian Guettler 14 Saint Petersburg Aqua 10:19.67 12/08/23 HARRY MEISEL WE
24Parker Stever 14 Fast Falcons 10:19.68 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
25Ashton Hanna 14 Tampa Bay Aquatic Clu 10:19.95 2/02/24 TBAC Winter Mee
26Matthew Culverhouse 14 Highlander Aquatic Cl 10:20.44 11/30/23 Winter Classic
27Merrick Vanscoy 14 Planet Swim Aquatics 10:22.41 12/08/23 SC SCSC Blizzar
28Zevin Laracuente-Parpas 13 Swim Florida 10:24.48 2/29/24 Florida Swimmin
29Owen Anderson 13 Nocatee Bluetide Swim 10:24.69 2/29/24 FL Spring Age G
30Charles Shoemaker 14 Sarasota Tsunami Swim 10:27.90 2/29/24 Florida Swimmin
31Devin Williams 14 Sarasota Tsunami Swim 10:28.41 2/29/24 Florida Swimmin
32Austin Tomas 13 Loggerhead Aquatics 10:29.50 2/29/24 FL Spring Age G
33Yufei Wang 13 Gator Swim Club 10:31.92 2/29/24 FL Spring Age G
34Caelen Murnane 13 Patriot Aquatics 10:33.48 2/29/24 FL Spring Age G
35Carlos Frosolono 14 Fast Falcons 10:35.04 2/29/24 FL Spring Age G
36Logan Coakley 14 Saint Petersburg Aqua 10:35.28 11/05/23 SUNDAY MORNING
37Jonathan Ruiz 13 Gulf Coast Swim Team 10:35.99 2/29/24 Florida Swimmin
38Robert Shapovalov 13 Swim Florida 10:37.52 9/23/23 GCST FALL INVIT
39Alexander Kovalev 13 Saint Petersburg Aqua 10:38.28 2/29/24 Florida Swimmin
40Noah Khan 14 Pipeline Swimming 10:42.71 2/29/24 Florida Swimmin
41Lance Butler 13 Sarasota Sharks 10:43.30 2/23/24 Spring Area 5 C
42Noah Tollon 14 West Florida Lightnin 10:44.43 2/29/24 Florida Swimmin
43Jack Draper 13 Saint Petersburg Aqua 10:46.77 2/29/24 Florida Swimmin
44Jack Reburn 13 South Lake Aquatic Cl 10:47.80 3/21/24 Destination Ath
45Aaron Koutereba 14 Saint Petersburg Aqua 10:50.62 11/17/23 FL SPAPYP Novem
46Charley Presley 13 Sarasota Tsunami Swim 10:52.11 9/23/23 GCST FALL INVIT
47Noah Stotler 14 Bolles School Sharks 10:52.58 2/02/24 Groundhog Day M
48Mikey Vallillo 13 Patriot Aquatics 10:55.24 2/29/24 FL Spring Age G
49Boon Khunduang 14 Pipeline Swimming 10:56.05 11/05/23 SUNDAY MORNING
50Cade Clark 14 Tampa Elite Aquatics 10:56.44 2/29/24 Florida Swimmin
51Levi Reams 14 Loggerhead Aquatics 10:59.42 10/13/23 October Meet
52Noah Rogers 14 Bolles School Sharks 11:02.62 10/13/23 October Meet
53Aiden Kennedy 14 Treasure Coast Aquati 11:04.82 2/13/24 TCA February Di
54Adam Malaj 13 Sarasota Tsunami Swim 11:06.24 1/20/24 Winterfest Swim
55Landon Sagastume 13 Indian River Aquatics 11:07.58 2/02/24 Stanton C. Crai
56Eli Kuvin 13 Bolles School Sharks 11:09.13 11/18/23 EAJ Fall Harves
57MURILO Rodrigues 14 Planet Swim Aquatics 11:09.95 12/08/23 SC SCSC Blizzar
58Alexander Klassen 13 Bolles School Sharks 11:11.51 2/02/24 Groundhog Day M
59Yueheng Li 14 Sarasota Sharks 11:11.78 1/19/24 Hot Chocolate I
60Max Heitzman 14 Loggerhead Aquatics 11:13.06 11/18/23 EAJ Fall Harves
61Weston Thomas 14 Episcopal AmberJax 11:13.78 2/02/24 Groundhog Day M
62Skyler White 13 Racers Swim Club 11:14.45 1/13/24 GA Mark Case Wi
63Enzo Cavaliere 13 Southwest Stars Swim 11:15.66 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
64Mason Marco 13 Southwest Stars Swim 11:15.78 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
65Milan Spodin 13 Saint Petersburg Aqua 11:17.13 11/17/23 FL SPAPYP Novem
66Aiden Herod 13 Patriot Aquatics 11:20.03 1/19/24 Hot Chocolate I
67Alec Pointon 13 Southwest Stars Swim 11:24.70 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
68Lucas Lieberman 13 Bolles School Sharks 11:25.83 2/02/24 Groundhog Day M
69Trystan Crouch 14 Nocatee Bluetide Swim 11:26.76 2/02/24 Groundhog Day M
70Brayden Niehaus 14 Sarasota Tsunami Swim 11:30.33 2/17/24 Winter Intrasqu
71Cal Daut 13 Treasure Coast Swimmi 11:30.44 2/02/24 Stanton C. Crai
72Lucca Schouten 13 Southwest Stars Swim 11:31.81 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
73Kaleo Kawaiaea 13 Piranhas YMCA Palm Ha 11:31.84 9/22/23 Kiefer - Speedo
74Jackson Strickland 14 Bolles School Sharks 11:31.86 2/02/24 Groundhog Day M
75Adrian Hernandez-Fuentes 14 Swim Tampa Aquatics 11:31.92 11/03/23 FL STATEAM Vete
76Evan Finn 13 Episcopal AmberJax 11:32.57 11/18/23 EAJ Fall Harves
77Cooper Dean 14 Saint Petersburg Aqua 11:33.33 9/22/23 Kiefer - Speedo
78Cade Respess 14 Saint Petersburg Aqua 11:34.51 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
79Joaquin Frehe 14 Gulf Coast Swim Team 11:36.47 9/23/23 GCST FALL INVIT
80Diego Matos 14 Tampa Elite Aquatics 11:40.21 2/23/24 Spring Area 3 C
81Michael Mizrahi 14 Saint Petersburg Aqua 11:40.64 12/08/23 HARRY MEISEL WE
82Jace Chamberlin 13 Sarasota Sharks 11:41.59 1/19/24 Hot Chocolate I
83Angel Flores III 13 Southwest Stars Swim 11:41.94 2/02/24 FAST February I
84Adriano Marmo 14 Windermere Lakers 11:46.02 10/29/23 Laker Pumpkin M
85Nolan Childress 13 Tampa Bay Aquatic Clu 11:46.99 9/22/23 Kiefer - Speedo
86Riley Wagner 13 Tampa Elite Aquatics 11:49.83 2/23/24 Spring Area 3 C
87Luke Taylor 14 Episcopal AmberJax 11:50.60 2/02/24 Groundhog Day M
88George Kaltsounis 14 Tampa Bay Aquatic Clu 11:56.46 9/22/23 Kiefer - Speedo
89Luke Tang 14 Tampa Elite Aquatics 12:05.42 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
90Omar Rivero 13 Southwest Stars Swim 12:05.72 2/02/24 FAST February I
91Owen Kerrigan 14 Florida Elite Swimmin 12:05.87 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
92Noah Vermeulen 13 Planet Swim Aquatics 12:05.88 9/24/23 Planet Swim Sea
93Shane Fluck 13 Sarasota Tsunami Swim 12:15.26 1/20/24 Winterfest Swim
94Jack Gilliam 13 Sarasota Sharks 12:16.86 11/03/23 SYS Turkey Meet
95Carter Eby 14 Racers Swim Club 12:28.58 1/13/24 GA Mark Case Wi
96Luca Russell 14 Treasure Coast Aquati 12:28.73 2/13/24 TCA February Di
97Ivan Spodin 14 Saint Petersburg Aqua 12:29.45 11/17/23 FL SPAPYP Novem
98Ethan Mejia 14 Wahoos of Jacksonvill 12:33.37 2/02/24 Groundhog Day M
99Dmitrii Panchenko 14 Sea Dragon Aquatics 12:36.66 3/21/24 Destination Ath
100Pedro Calado 13 Planet Swim Aquatics 12:42.44 2/02/24 Groundhog Day M
101Brandon Bateh 14 Loggerhead Aquatics 12:44.03 1/13/24 GA Mark Case Wi
102Tristan Cooper 14 Saint Petersburg Aqua 12:46.91 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
103Grayson Haynes 13 Racers Swim Club 12:54.36 1/13/24 GA Mark Case Wi
104Matthew Perez 13 Tampa Elite Aquatics 12:56.75 1/05/24 Winter Training
105Wes Padgett 14 Haines City Tritons 13:00.38 10/14/23 TYR Pumpkinfest
106Parker Woods 14 Treasure Coast Aquati 13:00.44 2/13/24 TCA February Di
107Hudson Powell 13 Bolles School Sharks 13:02.13 10/13/23 October Meet
108Rylan Chang 13 Fast Falcons 13:03.90 2/02/24 FAST February I
109Sidney Stewart 13 Fast Lane Aquatics 13:07.42 11/30/23 Winter Classic
110Joe Albertson 14 Saint Petersburg Aqua 13:17.96 2/23/24 Spring Area 3 C
111Marco Du 13 Fast Falcons 13:21.25 2/02/24 FAST February I
112Wyatt Deaton 13 Tampa Elite Aquatics 13:43.87 1/05/24 Winter Training
113Colin Mudd 14 Club Seminole 13:48.61 9/29/23 USC Fall Invite
114Sebastian Gonzalez 14 Swim Tampa Aquatics 14:03.69 2/09/24 CVST Last Chanc
115Enzo Souza 13 Kissimmee Swim Associ 14:11.97 2/02/24 Stanton C. Crai
116Chase Myers 14 Lakewood Ranch Swim A 14:13.52 1/19/24 Hot Chocolate I
117Cayden Ribas 13 Fast Falcons 14:36.39 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
Push To The Next Level With Elite Tech Suits Made For The Swimming Leader in You Disclaimer: This Website is not affiliated with USA Swimming nor any Local Swim Committee. The information on this website is not to be viewed as official times nor as official rankings.
While we use reasonable efforts to include the most up to date and accurate information on our website,
we make no representations as to the accuracy, timeliness, or completeness of the information.
The information provided within this website is provided for entertainment purposes only.
The information on this website is not intended to be used in any form as part of a College or University Admission Application