Florida Swimming
Boys Age 13 & 14
400 Yards Individual Medley
9/1/2023 to 8/31/2024
Short Course Yards (SCY)
Rankings by Current Season We offer two types of swimmer rankings:Current Season and Career Best. The Current Season rankings only include results from swim meets that have occurred between September 1, 2023 and August 31, 2024.The Career Best rankings are based upon career best times for each event. This set of rankings is based only upon results from swim meets that have occurred between September 1, 2023 and August 31, 2024. Age is the swimmer's age on the date of the swim meet.
Swimmer
Age at Meet
Team
Time
Date
Swim Meet
1Jackson Irwin 14 Sarasota Tsunami Swim 4:01.29 12/01/23 Speedo Gator Ho
2William Shoesmith 14 Bolles School Sharks 4:04.97 2/29/24 FL Spring Age G
3Cobe Hehenberger 14 Saint Petersburg Aqua 4:08.43 2/29/24 Florida Swimmin
4Caelan Tracy 13 Highlander Aquatic Cl 4:11.11 2/29/24 FL Spring Age G
5Liam Schermerhorn 14 Saint Petersburg Aqua 4:11.49 4/03/24 ISCA Elite Show
6Alex Gonzalez 14 Fast Falcons 4:13.82 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
7Joey Campagnola 14 West Florida Lightnin 4:13.92 11/17/23 FL SPAPYP Novem
8Kaden Kiefer 14 Southwest Stars Swim 4:14.02 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
9Rajko Radakovic 14 Pipeline Swimming 4:15.37 2/29/24 Florida Swimmin
10Charlie Russell 14 Bolles School Sharks 4:16.12 4/03/24 ISCA Elite Show
11Daniil Siutsou 14 Sarasota Sharks 4:16.52 2/29/24 Florida Swimmin
12Luke McIntosh 14 Tampa Bay Aquatics 4:16.98 3/07/24 Florida Swimmin
13Lupo Sgroi 14 Sarasota Sharks 4:17.27 2/29/24 Florida Swimmin
14Noah Walker 13 Piranhas YMCA Palm Ha 4:17.37 2/02/24 FAST February I
15Jacob Tsai 14 Windermere Lakers 4:17.41 11/30/23 Winter Classic
16Luke Zardavets 14 Planet Swim Aquatics 4:17.74 10/13/23 October Meet
17Josef Florek 14 Gulf Coast Swim Team 4:18.04 11/30/23 Winter Classic
18Noah Stotler 14 Bolles School Sharks 4:18.07 2/29/24 FL Spring Age G
19Lincoln Driesse 13 Loggerhead Aquatics 4:19.21 2/29/24 FL Spring Age G
20Christian Guettler 14 Saint Petersburg Aqua 4:19.51 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
21Ashton Hanna 14 Tampa Bay Aquatic Clu 4:20.64 2/29/24 Florida Swimmin
22Kipton Fenniman 13 Area Tallahassee Aqua 4:21.39 2/29/24 FL Spring Age G
23Brady Pishko 14 Blue Dolfins 4:21.97 2/29/24 FL Spring Age G
24David Mendez 14 Southwest Stars Swim 4:22.19 1/07/24 Gator Distance
25Sawyer Hackett 14 Cocoa Beach Tsunami S 4:23.30 11/17/23 RAFC Almost Tur
26Maddax Harlan 14 Sarasota Sharks 4:23.39 12/01/23 Speedo Gator Ho
27Boon Khunduang 14 Pipeline Swimming 4:23.73 10/13/23 GTSA TYR Swim C
28Isaac Rick 14 Gator Swim Club 4:23.83 3/07/24 Florida Swimmin
29Adrian Hernandez-Fuentes 14 Swim Tampa Aquatics 4:23.84 10/13/23 GTSA TYR Swim C
30Thomas Smith 14 Planet Swim Aquatics 4:24.05 11/18/23 PSA Turkey Meet
31Bennett Aldrich 14 Windermere Lakers 4:24.81 11/30/23 Winter Classic
32Christopher Jeong 14 Gator Swim Club 4:24.93 9/08/23 Hydro4 Fall Cla
33Matthew Culverhouse 14 Highlander Aquatic Cl 4:25.19 2/29/24 FL Spring Age G
34Jaxon Griffin 14 Sarasota Tsunami Swim 4:26.50 2/29/24 Florida Swimmin
35Connor Smith 14 The Berkeley Barracud 4:26.66 12/01/23 Speedo Gator Ho
36Arthur Romero Rabello 14 Montverde Aquatic Clu 4:26.90 11/10/23 Patriot Aquatic
37Grayson Bennett 13 The Berkeley Barracud 4:26.98 12/01/23 Speedo Gator Ho
38Devin Williams 14 Sarasota Tsunami Swim 4:27.78 2/29/24 Florida Swimmin
39Eugene Novak 13 Saint Petersburg Aqua 4:28.73 2/29/24 Florida Swimmin
40Adam Fishberg 13 Fast Lane Aquatics 4:29.23 2/29/24 FL Spring Age G
41Nicholas Kirby 14 Gulf Coast Swim Team 4:29.28 9/23/23 GCST FALL INVIT
42Kai McMeeking 14 Hydro4 Swimming 4:29.40 12/01/23 Speedo Gator Ho
43Alexander Han 14 Gator Swim Club 4:29.84 1/12/24 FAST Polar Bear
44Kyle Conboy 13 Highlander Aquatic Cl 4:31.01 11/30/23 Winter Classic
45Owen Anderson 13 Nocatee Bluetide Swim 4:31.19 2/29/24 FL Spring Age G
46Daniel Snitkovsky 14 Sarasota Tsunami Swim 4:31.27 12/01/23 Speedo Gator Ho
47Brody Tindoll 13 Greater Tampa Swim As 4:31.57 2/29/24 Florida Swimmin
48Carlos Frosolono 14 Fast Falcons 4:32.25 2/29/24 FL Spring Age G
49Robert Shapovalov 14 Swim Florida 4:32.71 1/12/24 T2 Aquatics Nap
50Jake Askey 13 Area Tallahassee Aqua 4:32.92 1/26/24 MAC Crutchfield
51Noah Rogers 14 Bolles School Sharks 4:33.55 11/30/23 Winter Classic
52Milan Spodin 13 Saint Petersburg Aqua 4:34.03 2/29/24 Florida Swimmin
53Darren Flechtner 13 Highlander Aquatic Cl 4:35.01 2/29/24 FL Spring Age G
54Charley Presley 13 Sarasota Tsunami Swim 4:35.67 12/01/23 Speedo Gator Ho
55Logan Coakley 14 Saint Petersburg Aqua 4:35.73 12/01/23 Speedo Gator Ho
56Benjamin Poynton 14 Loggerhead Aquatics 4:35.74 2/29/24 FL Spring Age G
57Sulaiman Azam 14 Tampa Elite Aquatics 4:35.84 1/05/24 Winter Training
58Austin Tomas 13 Loggerhead Aquatics 4:36.10 2/29/24 FL Spring Age G
59Maximus Goodwin 13 Blue Dolfins 4:36.12 2/29/24 FL Spring Age G
60Adam Malaj 13 Sarasota Tsunami Swim 4:36.12 2/29/24 Florida Swimmin
61Eli Kuvin 14 Bolles School Sharks 4:39.20 2/02/24 Groundhog Day M
62Victor Nock 14 Tampa Bay Aquatic Clu 4:39.31 10/13/23 FL WFLA Hallowe
63Alexander Kovalev 13 Saint Petersburg Aqua 4:39.69 2/29/24 Florida Swimmin
64Jack Sallee 14 Sarasota Tsunami Swim 4:39.90 12/01/23 Speedo Gator Ho
65Adrian Esteban 14 Patriot Aquatics 4:41.13 2/29/24 FL Spring Age G
66Hunter Oglesbee 14 West Florida Lightnin 4:41.13 2/29/24 Florida Swimmin
67Beau Barry 14 Planet Swim Aquatics 4:41.31 12/08/23 SC SCSC Blizzar
68Will Rines 14 Blue Dolfins 4:41.47 2/29/24 FL Spring Age G
69Gabe Hogan 14 Tampa Elite Aquatics 4:41.47 2/29/24 Florida Swimmin
70Gage Wright 13 Loggerhead Aquatics 4:42.25 2/29/24 FL Spring Age G
71Jackson Strickland 14 Bolles School Sharks 4:42.54 2/29/24 FL Spring Age G
72Jack Draper 13 Saint Petersburg Aqua 4:42.74 2/29/24 Florida Swimmin
73Jonathan Ruiz 13 Gulf Coast Swim Team 4:42.83 2/29/24 Florida Swimmin
74Jacob Birch 14 The Berkeley Barracud 4:43.01 2/29/24 Florida Swimmin
75Noah Khan 14 Pipeline Swimming 4:43.03 2/29/24 Florida Swimmin
76Nolan Kurtz 13 Saint Petersburg Aqua 4:43.64 11/17/23 FL SPAPYP Novem
77Merritt Jankun 13 Patriot Aquatics 4:43.95 11/10/23 Patriot Aquatic
78Sawyer Powell 14 Bolles School Sharks 4:44.15 2/29/24 FL Spring Age G
79Yueheng Li 14 Sarasota Sharks 4:44.61 2/29/24 Florida Swimmin
80Lewis Mattson 14 Tampa Y Swimming 4:44.84 2/29/24 Florida Swimmin
81Michael Mizrahi 14 Saint Petersburg Aqua 4:45.02 12/01/23 Speedo Gator Ho
82Trey Davis 13 Tampa Y Swimming 4:45.51 2/23/24 Spring Area 3 C
83Mason Baldwin 14 Wahoos of Jacksonvill 4:45.67 2/29/24 FL Spring Age G
84Alexander Klassen 13 Bolles School Sharks 4:45.77 2/29/24 FL Spring Age G
85MURILO Rodrigues 14 Planet Swim Aquatics 4:45.87 2/02/24 Groundhog Day M
86Jake Roberts 13 Tampa Bay Aquatic Clu 4:46.26 2/29/24 Florida Swimmin
87Aaron Koutereba 14 Saint Petersburg Aqua 4:46.90 11/17/23 FL SPAPYP Novem
88Zevin Laracuente-Parpas 13 Swim Florida 4:47.38 12/01/23 Speedo Gator Ho
89Leonardo HO 13 Saint Petersburg Aqua 4:47.64 12/08/23 HARRY MEISEL WE
90Cade Clark 14 Tampa Elite Aquatics 4:47.91 2/29/24 Florida Swimmin
91Matthew Alvarez 13 U.S.R.P. Racers 4:48.76 9/08/23 Hydro4 Fall Cla
92Merrick Vanscoy 14 Planet Swim Aquatics 4:48.90 11/18/23 PSA Turkey Meet
93Ismail Elamrani 14 South Lake Aquatic Cl 4:49.89 2/29/24 FL Spring Age G
94Henry Sampson 14 Tampa Bay Aquatic Clu 4:49.98 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
95Owen Kerrigan 14 Florida Elite Swimmin 4:50.01 1/12/24 FAST Polar Bear
96Miguel Aguilar 14 Bolles School Sharks 4:50.31 2/02/24 Groundhog Day M
97Levi Reams 14 Loggerhead Aquatics 4:50.35 2/02/24 Groundhog Day M
98Evan Finn 13 Episcopal AmberJax 4:50.50 11/18/23 EAJ Fall Harves
99Landon Sagastume 13 Indian River Aquatics 4:50.72 4/05/24 GTSA TYR Spring
100Mateo Arias 14 Greater Orlando Aquat 4:50.92 2/29/24 FL Spring Age G
101Cristian Nichi 14 Sarasota Sharks 4:52.26 1/19/24 Hot Chocolate I
102Carter Pike 13 Planet Swim Aquatics 4:52.41 10/28/23 PSA Halloween I
103Enzo Cavaliere 13 Southwest Stars Swim 4:53.28 2/02/24 FAST February I
104Liam Moats 14 Tampa Elite Aquatics 4:53.65 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
105Max Berzsenyi 14 Episcopal AmberJax 4:54.41 2/02/24 Groundhog Day M
106John Cusick 14 Bolles School Sharks 4:55.07 11/18/23 EAJ Fall Harves
107Jack Reburn 13 South Lake Aquatic Cl 4:55.30 3/21/24 Destination Ath
108Jacob Voorhees 13 Loggerhead Aquatics 4:55.73 10/13/23 October Meet
109Blake Allender 14 U.S.R.P. Racers 4:55.85 9/08/23 Hydro4 Fall Cla
110Campbell Batia 13 Highlander Aquatic Cl 4:57.06 1/12/24 FAST Polar Bear
111Owen Taylor 13 West Florida Lightnin 4:57.13 10/13/23 FL WFLA Hallowe
112Tyler Kulish 14 Tampa Y Swimming 4:57.24 11/17/23 FL SPAPYP Novem
113Kyle McGuire 13 Tampa Bay Aquatic Clu 4:57.26 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
114Noah Kreye 14 Academy Aquatic Club 4:57.35 9/22/23 Kiefer - Speedo
115Fiero Tiozzo 14 Tampa Bay Aquatics 4:57.93 12/16/23 4th Annual TBAY
116Elijah Murray 13 St. Augustine Cyclone 4:58.03 2/24/24 Area 1 Spring C
117JP Strombeck 14 Episcopal AmberJax 4:58.85 9/30/23 EAJ Speedo Sept
118Sam Green 13 Southwest Stars Swim 4:58.87 1/07/24 Gator Distance
119Lance Butler 13 Sarasota Sharks 4:58.93 1/19/24 Hot Chocolate I
120Ethan Mejia 14 Wahoos of Jacksonvill 4:59.18 1/12/24 FAST Polar Bear
121George Li 13 Gator Swim Club 4:59.36 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
122Joaquin Frehe 14 Gulf Coast Swim Team 4:59.42 1/12/24 GCST WINTER INV
123Santiago Guio 13 Episcopal AmberJax 5:00.06 2/24/24 Area 1 Spring C
124Tyler Wang 13 United 5:00.10 1/26/24 MAC Crutchfield
125Yufei Wang 13 Gator Swim Club 5:00.54 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
126Nolan Childress 13 Tampa Bay Aquatic Clu 5:02.74 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
127Patrick Land 13 Loggerhead Aquatics 5:02.78 2/24/24 Area 1 Spring C
128Ry Clements 14 Nocatee Bluetide Swim 5:02.79 2/17/24 8th Annual Smal
129Charles Shoemaker 14 Sarasota Tsunami Swim 5:03.27 11/04/23 CAT Fall Harves
130Jackson Smudde 14 Piranhas YMCA Palm Ha 5:04.26 9/08/23 KAH20 Coach Kel
131Timur Kenzin 13 Tampa Elite Aquatics 5:05.22 12/01/23 CAT Jingle Bell
132Guy Wood 13 Indian River Aquatics 5:05.78 4/05/24 GTSA TYR Spring
133Andy Saichua 14 Loggerhead Aquatics 5:05.84 2/24/24 Area 1 Spring C
134Adriano Marmo 14 Windermere Lakers 5:05.87 10/29/23 Laker Pumpkin M
135Andres Narvaez 14 Swim Florida 5:06.95 2/23/24 Spring Area 5 C
136Adrian Mauco 14 Southwest Stars Swim 5:07.00 11/17/23 RAFC Almost Tur
137Barney Cotterill 13 T2 Aquatics 5:07.17 10/27/23 T2 Spooktacular
138Jacob Tindall 13 Blue Dolfins 5:07.21 11/30/23 Winter Classic
139Aiden Kennedy 14 Treasure Coast Aquati 5:07.37 2/24/24 Area 6 Spring C
140Kellan Burge 13 Episcopal AmberJax 5:07.98 2/02/24 Groundhog Day M
141Jacob Stepanek 13 Tampa Y Swimming 5:08.56 11/17/23 FL SPAPYP Novem
142Hunter Dowell 13 Episcopal AmberJax 5:08.64 2/02/24 Groundhog Day M
143Mason Marco 13 Southwest Stars Swim 5:08.77 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
144Jacob Lee 13 Loggerhead Aquatics 5:09.17 2/02/24 Groundhog Day M
145Cade Respess 14 Saint Petersburg Aqua 5:09.95 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
146Noah Tollon 13 West Florida Lightnin 5:10.67 9/22/23 Kiefer - Speedo
147Max Morgan 13 Swim Melbourne 5:11.57 2/24/24 Area 6 Spring C
148JC Anunciacion 14 Planet Swim Aquatics 5:11.61 11/18/23 PSA Turkey Meet
149Alec Pointon 13 Southwest Stars Swim 5:12.32 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
150Skyler White 13 U.S.R.P. Racers 5:13.47 11/19/23 Thankswimming
151Rowan Keenan 14 Saint Petersburg Aqua 5:13.48 12/08/23 HARRY MEISEL WE
152Mark Obletsov 13 Clearwater Aquatic Te 5:13.88 10/13/23 GTSA TYR Swim C
153Axel Koontz 13 Rocket Swimming 5:14.23 2/24/24 Area 6 Spring C
154Johnny Maciel 13 Saint Petersburg Aqua 5:14.32 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
155Sidney Stewart 13 Fast Lane Aquatics 5:14.71 2/24/24 FL Spring Area
156Jack Gilliam 13 Sarasota Sharks 5:14.89 1/19/24 Hot Chocolate I
157Henrik Lund 14 Southwest Stars Swim 5:15.01 11/17/23 RAFC Almost Tur
158Tyler VanBeukering 14 Blue Dolfins 5:15.01 1/26/24 MAC Crutchfield
159George Kaltsounis 14 Tampa Bay Aquatic Clu 5:15.56 9/08/23 KAH20 Coach Kel
160Luke Tang 14 Tampa Elite Aquatics 5:15.67 12/08/23 HARRY MEISEL WE
161Alexander Rudik 14 Hydro4 Swimming 5:17.07 1/19/24 SPEEDO CUP CLOS
162Colton Werner 13 Gator Swim Club 5:17.69 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
163Max Gouliaev 13 T2 Aquatics 5:18.15 10/27/23 T2 Spooktacular
164Lucca Schouten 13 Southwest Stars Swim 5:19.19 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
165Diego Matos 14 Tampa Elite Aquatics 5:19.36 1/05/24 Winter Training
166Jace Chamberlin 13 Sarasota Sharks 5:20.09 10/13/23 SYS Halloween M
167Angel Flores III 13 Southwest Stars Swim 5:20.90 12/01/23 Speedo Gator Ho
168Jackson Kelly 14 South Lake Aquatic Cl 5:21.01 10/21/23 SLAC IMX Challe
169Griffin Kirby 14 Cbs Islanders 5:21.26 12/09/23 FL Harry Meisel
170Riley Wagner 13 Tampa Elite Aquatics 5:22.09 12/01/23 CAT Jingle Bell
171Lukash Eddy 13 T2 Aquatics 5:23.04 10/27/23 T2 Spooktacular
172Antonio Lewis 14 Fast Falcons 5:23.31 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
173Santi Ormedilla 13 Fast Falcons 5:25.61 2/02/24 FAST February I
174Dylen Schmidt 14 Loggerhead Aquatics 5:27.87 1/13/24 GA Mark Case Wi
175Shane Fluck 13 Sarasota Tsunami Swim 5:28.07 2/03/24 CCS Last Chance
176Brandon Bateh 14 Loggerhead Aquatics 5:28.31 11/18/23 EAJ Fall Harves
177Yousef Alutaibi Pop 13 Tampa Bay Aquatics 5:30.04 2/16/24 17th Annual TBA
178Nicholas Acquaro 13 T2 Aquatics 5:31.05 10/27/23 T2 Spooktacular
179Peter Kelleter 13 Bolles School Sharks 5:31.61 11/18/23 EAJ Fall Harves
180Dane Pearson 13 Piranhas YMCA Palm Ha 5:32.75 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
181Yelisey Alyabyev 14 Bolles School Sharks 5:32.98 2/24/24 Area 1 Spring C
182Preston Thompson 13 The Berkeley Barracud 5:33.06 1/05/24 Winter Training
183Matthew Perez 13 Tampa Elite Aquatics 5:35.47 1/05/24 Winter Training
184Noah Kunzweiler 13 Florida Elite Swimmin 5:42.86 12/01/23 CAT Jingle Bell
185Marco Du 13 Fast Falcons 5:44.10 2/02/24 FAST February I
186Liam Averkamp 13 Charlotte County Swim 5:45.25 2/23/24 Spring Area 5 C
187Collin Bledsoe 13 Tampa Bay Aquatic Clu 5:48.66 11/17/23 FL SPAPYP Novem
188Grayson Haynes 13 U.S.R.P. Racers 5:48.87 10/14/23 TCSC Fall Invit
189Caden Vissers 14 Southwest Stars Swim 5:48.93 1/12/24 FAST Polar Bear
190Rylan Chang 13 Fast Falcons 5:49.15 2/23/24 Spring Area 4 C
191Gabriel Dame 13 Bolles School Sharks 5:49.35 10/28/23 PSA Halloween I
192Hudson Powell 14 Bolles School Sharks 5:50.62 2/02/24 Groundhog Day M
193Nofel Atir 13 Tampa Y Swimming 5:51.57 10/13/23 SYS Halloween M
194Benjamin Hung 13 Swim Tampa Aquatics 5:52.58 9/08/23 KAH20 Coach Kel
195Brendan Carroll 13 Bolles School Sharks 5:54.08 10/13/23 October Meet
196Rhodes Lian 13 Makos Aquatics Club o 5:57.60 2/17/24 8th Annual Smal
197Cayden Ribas 13 Fast Falcons 5:58.49 1/12/24 FAST Polar Bear
198Sam Davis 13 Makos Aquatics Club o 6:17.44 1/26/24 MAC Crutchfield
199Tristan Todd 13 Tampa Bay Aquatic Clu 6:17.82 1/19/24 BLOOMIN' FAST S
200Dominic Menezes 14 Fast Falcons 6:27.39 2/02/24 FAST February I
201Hunter Chase 13 Sarasota Tsunami Swim 6:30.15 11/04/23 CAT Fall Harves
202AJ Morales 14 Fast Falcons 6:49.85 10/13/23 FAST Pumpkin Pl
Dominate The Competition With The Latest & Greatest Girls' Tech & Training Suits Disclaimer: This Website is not affiliated with USA Swimming nor any Local Swim Committee. The information on this website is not to be viewed as official times nor as official rankings.
While we use reasonable efforts to include the most up to date and accurate information on our website,
we make no representations as to the accuracy, timeliness, or completeness of the information.
The information provided within this website is provided for entertainment purposes only.
The information on this website is not intended to be used in any form as part of a College or University Admission Application